Правила евакуації з ТОТ на підконтрольну територію України та перші кроки після евакуації
Тема евакуації з ТОТ не втрачає своєї актуальності й досі. Тож ми вирішили надати вам декілька корисних порад, щодо того як правильно поводитися на пунктах «фільтрації», щоб виїхати з тимчасово окупованої території.
1️⃣ Підготовка до евакуації.
Коли ви прийняли рішення евакуюватись, то перш за все вам необхідно підготуватись до цього шляху.
📍 Встановіть контакт з волонтерами чи перевізниками, які допоможуть вам виїхати з ТОТ на підконтрольну територію України. В цьому вам можуть допомогти:
— “Допомагаємо виїхати”, детальна інформація за телефоном +38 (093) 17-76-458.
— “Help People”, детальна інформація за номером +380 93 69 69 788.
📍Складіть з собою найнеобхідніші речі. Не рекомендується брати багато речей, проте з основного, що варто взяти:
— Усі документи, які пов’язують людину з конкретною територією: право власності на житло, медичні картки, документи, що встановлюють особу, про освіту, трудові книжки та ін.
— Зручне взуття з твердою підошвою.
— Змінна білизна — футболка, наприклад, та шкарпетки
— Запас ліків на час шляху: від тиску, знеболюючі.
— Готівку, проте не більше $10000 на людину, якщо буде більше, то ці гроші відберуть і людину затримають.
За бажанням ви можете взяти, улюблену річ, яка буде нагадувати вам про дім.
📍Підготуйте свій телефон до перевірок. Варто видалити "проукраїнський" контент, підозрілі фото/відео, "почистити" соцмережі, переписки та за потреби перейменувати деякі контакти. Проте, не видаляйте геть усе! Новий або порожній гаджет викличе підозри у росіян.
2️⃣ Як пройти російський блокпост
Ті, хто допомагають евакуюватись, ніколи достовірно не знають, як російські солдати себе поведуть під час допитів та перевірок. Тому бути готовими на всі 100% під час перетину російського блокпосту — неможливо. Проте, є декілька загальних порад, які можуть вам допомогти в цій ситуації.
📌 Намагайтесь не нервувати, не привертати до себе увагу, та особливо не висловлюйте свого негативного ставлення до росіян.
Російські військові при перевірках часто можуть задавати провокативні питання, які стосуються української влади та війни. В таких випадках бажано бути стриманими та нейтральними у своїх відповідях.
📌 Чітко відповідайте на запитання, не говоріть зайвого. Адже чим більше ви надаєте фактів, тим більший шанс у російського військового "зачепитись" до вас.
📌 Виконуйте всі вказівки. Якщо вас просять показати телефон, відкрити рюкзак чи валізу, вийти з авто й т.д. важливо не суперечити та виконувати. Це пришвидшить перевірку.
📌 Будьте морально готові, що перетин російських блокпостів може тривати довго. Кількість російських блокпостів, залежить від маршруту, яким ви будете евакуйовуватись. Інколи росіяни навмисно довго не випускають людей, з метою їх повернення назад на ТОТ.
3️⃣ Перші кроки після евакуації на підконтрольну територію Україні:
📌 Зареєструйтеся у місцевих владних органах (ЦНАП, УСЗН).Це допоможе отримати доступ до необхідних послуг та допомоги. Або ви можете зареєструвати статус ВПО та отримати довідку переселенця онлайн — у мобільному застосунку ДІЯ.
📌 Зверніться до волонтерів та/або громадських організацій. Вони можуть надати підтримку та інформацію щодо подальших дій.
В Запоріжжі ви можете звернутись до РАДИ ВПО при Запорізькій ОВА за подальшим перенаправленням https://www.facebook.com/profile.php?id=61553945948641&locale=ru_RU
📌 Довіряйте тільки перевіреним засобам масової інформації, слідкуйте за новинами та оновленнями.
За комплексною підтримкою ви можете звернутись до держави. Детальна інформація за посиланням http://surl.li/torjr
Не забувайте, що ваша безпека та благополуччя - найважливіше.
Матеріал підготовлений завдяки співпраці Широківської громади з Силами оборони України та ГО «Yes” в рамках регіональної комунікаційної кампанії “Україна - моя перспектива” у Запорізькій області, яка впроваджується з метою підвищення рівня обізнаності мешканців тимчасово окупованих територій (ТОТ) Запорізької області щодо зусиль держави та інститутів громадянського суспільства в протидії російській агресії.